A lovas terápia egy átfogó megnevezése mindannak a szerteágazó gyógyító és felemelő élménynek,folyamatnak, amit megtapasztalhatunk. Választ kapunk kérdéseinkre, mely megfogalmazódik bennünk a mindennapi küzdelmek során, felismerjünk viselkedésünk esetleges hibáit, megoldást kapunk a változásra, változtatásra, és a legnagyszerűbb érzés, a szabadság, ami semmihez sem hasonlítható, amikor legyőzzük félelmeinket, és korlátainkat. Megoldást jelenthet stressz, pánik, szorongás, beszéd és viselkedészavar, önbizalomhiány, hiperaktivitás, beilleszkedési problémák esetén. Sérülés specifikus, azaz a lelki, érzelmi problémákat oldja, szünteti meg a kliens, a ló és a terapeuta szoros együttműködésével.
A lovas terápiában vezető országok (Németország, Anglia, Svájc) több évtizedes tapasztalattal, tudományos felmérésekkel bizonyították a lovasterápia létjogosultságát. Értékét növeli, hogy nem terápiás környezetben, hanem indirekt módon tudunk hatni a páciensekre, akik ezáltal jobban motiválhatók.
A ló különleges hatással van a gyermekekre. Megnyitja őket, nagyságánál, erejénél fogva tekintélyt követel, és nagyszerűsége, hogy hidat képez gyermek és terapeuta között. Olyan gyermekek is fejleszthetők lovasterápia segítségével, akik más, hagyományos terápiákban nem együttműködőek. A ló körüli szabályok betartása nagyon koncentrált figyelmet igényel, amit a gyerekek komolyan vesznek és be is tartanak. Ezért nagyon hatékony figyelemzavaros, hiperaktív gyerekeknél.
A lovaglás során számtalan olyan helyzettel találkoznak a gyerekek, ami először nehéznek tűnik, amikor azonban saját erejükből teljesítik azt, erősödik az önbizalmuk és egyre magabiztosabban vágnak bele a következő nehéz helyzetnek. A lovaglás kihívásokkal teli, ami által a gyerekek bátrabbak, magabiztosabbak, kitartóbbak lesznek. Ezért hatékony azoknak, akik szorongóbbak, bizonytalanabbak társaiknál, akiknek gyengébb az önmagukba vetett hite.
Mikortól javasolt a lovasterápia?
3 éves kortól, mert ekkor elég érett a gyermek mozgás szervrendszere, illetve az idegrendszere ahhoz, hogy be tudja fogadni azokat a hatásokat, melyeket a ló, illetve a lovaglás nyújthat számára.
Milyen problémák esetében javasolt a lovasterápia?
- részképességzavarok
- diszgráfia
- diszkalkulia
- diszlexia
- hiperaktivitás
- figyelemzavar
- tanulási zavarok
- pszichés problémák
- mentális betegségekre.
- mozgáskoordináció,(nagymozgás, finommotorika)
- látás
- hallás
- tapintás
- szerális észlelés
- testkép,
- testfogalom
- testséma
- vizuo-motoros koordináció
- egyensúlyérzékelés
- beszéd-nyelvi képességek
- emlékezet
- gondolkodás